banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Küçükpark Yeni Kent Meydanı Olacak

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ‘Bornova bizim evimiz’ sloganının parti ayrımı olmaksızın birçok Bornovalı tarafından beğenildiğini ve ilçeye olan aidiyet duygusunu arttırdığını dile getiren Atila, ilçenin kalbi niteliğindeki Küçükpark için de dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Atila, bölgede yayalaştırma projesi uygulanacağını ve böylece sıkışıklıktan kaynaklı sıkıntıların da önüne geçileceğini söyledi.

13 Haziran 2016 Pazartesi 11:12
Küçükpark Yeni Kent Meydanı Olacak
İlk olarak ‘Bornova bizim evimiz’ sloganıyla başlayalım. Nedir bu sloganın hikayesi?
 
Bu slogan bir yaşam biçimi, bir sevda ve bana göre bir yaşam biçimi. Kentin tüm sokaklarının, tüm mahallelerinin ortak kimlikte buluşması için bence çok önemli. Kendimizden sonraki kuşaklara daha iyi bir dünya bırakmak istiyorsak, evimizi güzel kılmalıyız. Bu slogan çok hızlı çıkmış bir seçim sloganıydı ama bugün bir parti ve belediyeden ziyade kentimizin sloganı oldu. Yerel muhalefetten, esnafa kadar herkes bu sloganı benimsedi. Bornova bizim evimizse, evimize iyi bakmak da hepimizin görevi. Benim görev sürem bittikten sonra da bu slogan ilçemizde kalacaktır diye düşünüyorum.
 
Sizi Çamdibi, Yeşilova, Altındağ, Pınarbaşı gibi semtlerde çok fazla görüyoruz. Özel bir ilgi mi söz konusu?
 
Sahada olmaya önem veriyoruz. Yapılan hizmetleri yerinde denetlemek lazım. Makamda oturarak hizmet yapılmaz. İnsanımıza dokunarak iş yapmayı önemsiyoruz. Vatandaşla birlikte karar vermeye çalışıyoruz.
 
'Görevimiz susmak ve iş yapmak'
Kimi ilçeler gerilimle gündeme gelse de Bornova'da bunu görmüyoruz. Bunu neye borçlusunuz?
 
İlçemizde yüksek bir demokrasi kültürü var. Belediyemiz 1881'de kuruldu. Oturmuş demokrasi kültürü sayesinde belli şeyler aşılıyor. Meclis üyesi arkadaşlarıma bu konuda teşekkür ediyorum. Siyasi ortam bu kadar gergin olmasa, belki 10 kat daha uyumlu çalışıp, çok daha güzel işler yaparız. Amacımız mazeret ve sorun üretmek değil. Uyumu sağlamak bizim görevimiz. Susmak ve iş yapmak bizim görevimizdir. Gerekirse cevap vermekten de çekinmeyiz.
 
'Küçükpark, yeni kent meydanı olacak'
 
Küçükpark çok fazla gelişti. Bu büyüme nereye varacak? Nasıl rehabilite edilecek?
 
Küçükpark için 1800 yurttaşımızın görüşüyle yeni bir proje hazırlandı. 900 metrekare park alanına sahip bu bölge, 4500 metrekarelik bir alana çıkartılacakç Yayalaştırma projesiyle birlikte o bölgenin önemli ölçüde sorunları giderilecek. O bölgede müthiş bir yaya trafiği var. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz. Çok yakın bir zamanda, yıl bitmeden bu projeye başlayarak hızlı bir biçimde tamamlayıp yaşam kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. 
 
O halde Küçükpark, İzmir için yeni bir kent meydanı olabilir mi?
 
Doğru, aynen öyle. Burası müzik etkinliklerinin yapılabildiği, insanlarımızın bir araya gelebildiği bir buluşma noktası haline gelecek. Öğrencilerin Bornova'da kendini özel hissetmesini çok önemsiyoruz. Burada sunulan katkı unutulmaz. Küçükpark'taki bu hamleyle birlikte, ilçede her yerin kampüs gibi algılanmasını sağlamaya çalışacağız.
 
'Çimento fabrikaları şehrin dışına çıkmak zorunda'
 
Kamil Tunca Bulvarı için 10 sene sonrasını nasıl görüyorsunuz?
 
Bornova'nın her yeri çok değerli çünkü İzmir'in çok önemli bir kesişme noktası. İstanbul'dan Ankara'dan gelenler ilk olarak ilçemizi görüyor. Altındağ ve çevresinde açılan yollar, yapılan işler bölgeye yeni bir katma değer sağlıyor. Buralarda çevreyi kirleten tesisler şehrin dışına çıkmak zorunda kalacak. Çimento fabrikalarının, arsa değerinin de artmasıyla birlikte şehrin dışına gideceğini düşünüyorum. Bu gibi projeler kentin gelişimini olumlu etkiliyor.
 
Yeni kent merkezi, Bornova'ya nasıl etki edecek?
 
Bornova, planlı bir şekilde gelişimini sağlıyor. Trafik problemi elbette vardır ama bunu da azaltmak için uğraşıyoruz. Yine de diğer metropolllere baktığımızda, İzmir'in trafik yoğunluğu günün belli saatlerinden ibaret kalıyor. Toplu ulaşımdaki başarı da sorunların minimuma inmesini sağlıyor.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV