banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Kentsel Dönüşüme Şimdiye Kadar 2 Milyar Lira Harcandı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2016 bütçesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özel bir sunum yapan Bakan Sarı açıklamasında, "Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 2 milyar TL'ye yakın kaynak kullanıldı" diye konuştu.

10 Şubat 2016 Çarşamba 13:33
Kentsel Dönüşüme Şimdiye Kadar 2 Milyar Lira Harcandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı TBMM'de yaptığı sunumunda, kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye dek toplamda 2 milyar TL'ye yakın kaynak kullanıldığınının altını çizerken, riskli alanlar için de "Kanun kapsamında 136, Bakanlar Kurulu kararı ile 47 ilimizde toplam 178 adet riskli alan ilan edilmiştir" dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu sunumunda bakanlığının 2016 bütçesiyle ilgili bilgileri aktaran Bakan Sarı, bakanlık çalışmalarıyla alakalı olarak sözlerine şöyle devam etti;

 178 RİSKLİ ALAN: 
 

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında 3.5 yıllık uygulama dönemini geride bıraktık. Kanun kapsamında 136, Bakanlar Kurulu kararı ile 47 ilimizde toplam 178 adet riskli alan ilan edildi. 2015 yıl sonu itibari ile toplam 311 bin 837 adet bağımsız bölüm içeren 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirildi. Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında bugüne kadar 2 milyar TL'ye yakın kaynak kullanıldı. 

 YÜZDE 90 FOTOĞRAFLANDI: 
 

Gerçek Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretim İşi Projesi hızla devam ediyor. Proje kapsamında şehir ve ilçe merkezlerinin uçaktan görüntü alımları yüzde 90 oranında tamamlandı. Üretim hızlı şekilde devam etmekte olup, tüm ürünler kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmaya başlandı. Ortofoto projesi ile kentsel alanların yüksek çözünürlüklü görüntüleri ve ülkenin bina envanteri elde edilecek. Kaçak yapılaşmalar da takip edilecek. 

GÜRÜLTÜ HARİTASI 2018'DE TAMAM
 

Gürültü kontrolüne yönelik çalışmalara hız verdiklerini aktaran Bakan Sarı, bu kapsamda 23 ilde stratejik gürültü haritası hazırlandığını belirterek, "Harita 2018'de tamamlanacak" dedi. 21 ilde çöp depolama tesislerinde 148.5 megawat kapasiteyle elektrik enerjisi de elde edildiğini anlatan Sarı, şunları söyledi: "Atıkların toplanıp geri kazanılmasıyla ekonomimize 3 milyar TL'lik katma değer sağlandı. Bu alandaki doğrudan istihdam 60 bin kişiyi geçti." Bugüne kadar 350 bin adet yapıya Enerji Kimlik Belgesi verildiğini belirten Sarı, almayanlar için son tarihin 2 Mayıs 2017 olduğunu sözlerine ekledi. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV