banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Yapı Ustalarının Mesleki Yeterlilikleri Arttırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı ustalarının eğitilmesi ve belgelendirilmesi konusunda öncü ve örnek çalışmalar yürütüyor.

25 Mart 2015 Çarşamba 11:18
Yapı Ustalarının Mesleki Yeterlilikleri Arttırılıyor
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 380.000 yapı ustası kayıt altına alındı. 2017 yılından itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan ustalar yapı sektöründe çalışamayacak.

Bu kapsamda yapı sektöründe mesleki yeterlilik belgeli eleman istihdamını özendirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı ile Ankara’da pilot bir uygulama başlatılmıştı. Bu uygulama ile betonarme demircisi yapı ustaları eğitilmiş, yapılan sınavları mütaekip Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) belge almaları sağlanmıştır. 31.03.2015 tarihinde yapılacak açılış programında MYK belgeleri hak sahibi yapı ustalarına dağıtılacak.

Bakanlık; kamusal sorumluluğunun bir gereği olarak yapı ustalarının eğitimi ve belgelendirilmesinin uygulanabilirliğini göstermek ve ilk adımı atmak üzere, yurt sathında talepte bulunan ustalara ücretsiz olarak eğitim verecek.

Yapılacak sınavlarda başarılı olanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi alacaklar. Proje ile kalifiye usta istihdamının ve kaliteli yapı üretiminin arttırılması hedefleniyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV