banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Yapı Denetimi Mevzuatında Yeni Düzenlemeler ile Daha Güvenli Yapılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği ile ilgili revizyon çalışmaları tamamlanarak uygulamaya konuldu.

24 Ağustos 2015 Pazartesi 17:22
Yapı Denetimi Mevzuatında Yeni Düzenlemeler ile Daha Güvenli Yapılar
 Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, kanun değişikliği sonrasında 22/8/2015 tarih ve 29453 sayılı Resmi Gazete ile Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddelerinde değişikliğe gidildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Yapı İşleri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen çalışma; mevzuatın uygulanmasında rol ve sorumlulukları bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bakanlık dışındaki tüm kurum ve kuruluşlarında katkıları ile sonuçlandırıldı.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğindeki revizyon, yapı denetim sisteminde bürokratik işlemlerin azaltılması, kuruluşların görevlerini mevzuata uygun yerine getirmesini teminen kanun değişikliğiyle uyumlu olarak teminat alınması ile yaptırımlarda eylem yaptırım dengesi gözetilerek vatandaşlara daha kaliteli, güvenli yaşam alanları oluşturulması hedefleriyle gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yüzde 96’sı gibi büyük bir bölümü deprem kuşağı üzerinde yer alıyor. Bunun sonucu olarak ülkemiz zaman zaman depremlerle karşı karşıya kalıyor. Geçmişte yaşanan depremler mevcut yapı stokumuzda büyük hasarlar meydana gelmesine yol açmış, bu nedenle de büyük can ve mal kayıpları ortaya çıktı.

Yaşanılan kayıplar ve hasarlar yapı denetimi uygulamasının ne denli önemli olduğunu ortaya çıkarmış ve uygulamanın geliştirilmesi yönünde acilen çalışmalar başlatıldı. Öncelikle 19 pilot ile başlanılan uygulama, Ülkemizin kalkınması ile gelişen ihtiyaçları, yapı denetimi konusunda oluşan toplumsal bilinç ile tüm ülke geneline yaygınlaştırıldı.

Böylece, vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması, daha konforlu ve daha güvenli yaşanabilir mekanların inşası yönünde önemli bir adım atıldı ve yürürlükte olan Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde gerçekleştirilen bu son revizyon ile de uygulamanın kalitesi açısından ikinci önemli adım atıldı.

Depremler ve afetlerin kaçınılmaz olduğu ancak doğru planlama ve uygun denetim yöntemleri ile daha güvenli yapılar inşa edilebileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalı. Bu nedenle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2023 vizyonu çerçevesinde; yaşanabilir çevreye sahip, mekân ve yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir kentsel ve kırsal alanların oluşturulması hedefinde yapı denetim sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edilecek.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV