banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Kentsel Dönüşümde Kredi Desteği İçin İlk İmza Atıldı

Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye İş Bankası arasındaki protokolün imza törenine katıldı.

21 Ocak 2013 Pazartesi 13:46
Kentsel Dönüşümde Kredi Desteği İçin İlk İmza Atıldı
 Kentsel dönüşümde önemli bir adım attıklarını söyleyen Sayın Bayraktar, yıllardır devam eden kentsel dönüşüm sürecini 6306 sayılı kanunla daha güçlü ve olmazsa olmaz bir hale getirdiklerini belirtti.
Türkiye’deki şehirleri çevre ile uyumlu bir biçimde modern hale getirmenin kendi sorumluluklarında bulunduğunu aktaran Sayın Bayraktar, “Böylece önümüzdeki süreçte ekolojik dengeyi koruyan, çevreye duyarlı şehirler oluşacak. Şehirlerimiz modern görünüm fotoğrafı verecek” dedi.
Vatandaşlara evlerini tespit ettirmeleri çağrısında bulunan Sayın Bayraktar, “Sonra gelin, banka size kredi verecek. Bir banka ile anlaşma yaptık, birçok bankayla da yapacağız. En düşük faizli krediyi kim veriyorsa oradan gidin kredi alın, kredinin faizinin yüzde 4’ünü, yarısına yakınını biz ödeyeceğiz. Diğer tarafını da belki müteahhitle anlaşma yaparken müteahhit karşılar. Yani hiç faizsiz kredi alma imkânı doğacak” diye konuştu.
Sayın Bayraktar, “İmar, ruhsat, harçlar, kefil, kira yardımı ve hatta yeni konut satışlarında KDV var. Afet kapsamında KDV uygulaması yok. Her konuda belki bu argümanları daha da artırmanın gayreti içinde olacağız. Bu açıdan İş Bankası’na da teşekkür ediyorum. İnşallah faizleri biraz daha aşağı çekerler” dedi.
‘500 bin lirayı geçmeyecek’
Dönüşüm kapsamında bakanlığın, 13 Ekim 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bankalarca 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4, iş yeri kredilerinde yıllık yüzde 3 faiz desteği uygulandığını belirten İş Bankası Genel Müdürü Sayın Adnan Bali ise, protokolün bir ilk olduğunu söyleyerek, “Azami kredi vadesinin, en fazla 2 yıl ödemesiz dönemi de içerecek şekilde konutta 10, iş yerinde 7 yıl olacağı, hak sahipliği bazında konut ve iş yerinde 100 bin, güçlendirmede 50 bin lira olmak üzere toplamda destek sağlanacak kredi tutarı 500 bin lirayı geçemeyecek” dedi.
Aylık % 0.45-0.50 faiz olacak
Sayın Bali, şunları söyledi: “Piyasa koşullarına göre değişken olmakla birlikte, Bakanlığımızın sağladığı 4 ve 3 puanlık faiz desteğinin haricinde uygulayacağımız oranı, bugünkü göstergelerle bakıldığında yüzde 0.45 ile yüzde 0.50 bandında aylık oranlar düzeyindedir ve 120 ay vade içindir. İş yerlerinde 84 ay vade söz konusu.”
Genel Müdürümüz sayın Vedad Gürgen, dönüşümde bakanlık nezdinde sağlanacak faiz desteğinde İş Bankası’nın ardından yeni bankaların gelebileceğini ve protokol yaptıkları bankaların faiz oranlarını günlük olarak internet sitelerinden duyuracaklarını açıkladı.
Bu protokolün birincisini İş Bankası ile imzaladıklarını açıklayan sayın Gürgen, “Bize bugüne kadar 7 resmi müracaat var. 8 tane mutabakata vardığımız kurum var. Özellikle HalkbankDenizbank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt TürkGaranti BankasıŞekerbankZiraat BankasıAkbankVakıflar Bankası’yla da önümüzdeki günlerde protokolleri aktedeceğiz” dedi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV