banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Yalova Yolu´nda dönüşüm başlıyor

EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISINDA KONUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YALOVA YOLU’NUN 20 BİN METREKARELİK ALANDA BAŞLATILACAK 300 MİLYON TL’LİK KENTSEL DÖNÜŞÜM HAMLESİYLE MODERN KİMLİĞE BÜRÜNMESİ YÖNÜNDE DÜĞMEYE BASILDIĞINI VE KENTİN TOPLUMDA 10 NUMARA YAĞ OLARAK DA BİLİNEN ÇEVRE FACİASINDAN KURTARILMASI YÖNÜNDE KESİN KARAR ALINDIĞINI AÇIKLADI.

22 Eylül 2015 Salı 17:10
Yalova Yolu´nda dönüşüm başlıyor
 Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yalova Yolu’nun 20 bin metrekarelik alanda başlatılacak 300 milyon TL’lik kentsel dönüşüm hamlesiyle modern kimliğe bürünmesi yönünde düğmeye basıldığını ve kentin toplumda 10 numara yağ olarak da bilinen çevre faciasından kurtarılması yönünde kesin karar alındığını açıkladı.
Başkan Altepe, Ekim ayı olağan meclis toplantısında konuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni binasında yer alan meclis salonunda gerçekleşen toplantıda, kamuoyunda yer alan konular ile son 1 ayda yapılan çalışmalar gündeme geldi.

20 bin m2’lik alanda 40 milyon TL’lik kamulaştırma

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en büyük dönüşümünün Yalova Yolu’nda yaşanacağını söyledi. Beşyol Kavşağı ile Ket Meydanı arasında kalan 20 bin metrekarelik alanda 40 milyon TL’lik kamulaştırma yaptıklarını belirten Başkan Altepe, “Son tapu da elimize geçmek üzere. İnşallah çok kısa zaman sonra Bursa’nın en büyük, Türkiye’nin sayılı kentsel dönüşümlerinden birine tanık olacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Yalova Yolu’nun dönüşümünü hızlandıracak projenin ihalesinin tamamlandığını, sözleşmenin birkaç güne kadar imzalanacağını ifade etti. Yaklaşık 300 milyon TL’lik harcamayla İstanbul Yolu olarak da bilinen Yalova Yolu’nun büyük bir değişime sahne olacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Beşyol Kavşağı’ndan Kent Meydanı’na kadar alanda yaklaşık 70 bina üzerinde 40 milyon TL’lik kamulaştırma yaptık. Yıkımlara başlamak için gün sayıyoruz. Tapuların tamamı elimize geçti” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında Yalova Yolu’na kentin en prestijli binalarını yapmak istediklerini anlatan Başkan Altepe, “Özel hastane ve diğer kurumlar olmak üzere, bu bölge kentin en önemli akslarından biri olacak. İstanbul Yolu sadece raylı sistemle değil bu projeyle de zenginleştirilecek” açıklamasında bulundu.

’10 numara’ kirliliğe veda

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, halk otobüslerinde kullanılan ve hava kirliliğine neden olan hidrolik yağın bundan sonra Bursa’da kullanılmayacağını açıkladı. Hidrolik yağın kullanılmamasına yönelik kararın Özel Halk Otobüsçüleri Odası’yla varılan mutabakat sonucunda alındığını kaydeden Başkan Altepe, “Alınan karar kapsamında, kullanılan otobüsler de yenilenecek. En fazla 4 yıllık araçlar trafikte olacak” dedi.

Başkan Altepe,  hidrolik yağın halk otobüslerinden çıkarılmasıyla hava kirliliğinin önemli oranda azalacağını bildirdi. Mülk sahipleriyle varılan mutabakat çerçevesinde otobüslerin de yenileneceğini kaydeden Başkan Altepe, “Yeni araçların motorları da çevreci olarak bilinen euro5 olacak. Anlaşmayı yeni yaptık. Artık otobüsler 10 numara yağ kullanmayacak ve trafikteki araçlar en fazla 4 yaş olacak” diye konuştu.

Belediye başkanlarına terör uyarısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, meclis toplantısında, artar terör saldırılarına karşı tedbir almaları konusunda belediye başkanlarını bir kez daha uyardı. Bursa’da geçen yıl yaşanan silahlı saldırı sonucu Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’ın hayatını kaybettiğini, ardından Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın da geçen hafta vurularak ağır yaralandığını hatırlatan Başkan Altepe, tüm belediye başkanlarından güvenlikle ilgili önlemlerin artırılmasını istedi. Bursa’nın her türlü tertibin kurgulandığı bir bölge olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Herkes tedbirini alacak ve sistemini kuracak. Prensiplerini uygulayacak. Son olay mutluyuz ki ölümcül olmadı, yaralanma yaşandı. Allah korusun, daha kötüsü de olabilirdi. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için alınan tedbirlerin artırılması gerekiyor. Bu konuda tüm belediye başkanlarımızdan hassasiyet bekliyorum” dedi.  
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV