banner36

banner35

25 Ekim 2021 Pazartesi

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 Projelerini Anlattı

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK,2016 YILINDA ANKARA’DA DEVAM EDECEK VE YAPILACAK PROJELERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ. -BAŞKAN GÖKÇEK: “DÜNYANIN EN BÜYÜK TEMAPARKI, ANKAPARK KURULUYOR” “İNANÇ VE TARİH MÜZESİ, HACI BAYRAM’IN ARKA TARAFINDA YAPILACAK” “KUZEY YILDIZI’NDAKİ CAMİ VE KÜLLİYE HIZLA İLERLİYOR” “TOPTANCI HAL GÖLBAŞI’NA TAŞINACAK” “ANKARA’DA EN BÜYÜK SIKINTILARIMIZDAN BİRİ STAT YOKSUNLUĞU, O DA GİDERİLİYOR”

12 Aralık 2015 Cumartesi 14:43
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 Projelerini Anlattı
 Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 yılında yapıma devam edeceklerle yeni gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgi verdi.

Başkan Gökçek, Başkanlık Makamı’nda düzenlediği basın toplantısında, başta ANKAPARK olmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü önemli projelerdeki gelişmeleri başlıklar halinde anlattı.

-“DÜNYANIN EN BÜYÜK TEMAPARKI”

2016 yılında daha önce vaat ettikleri projeleri gerçekleştirmek için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini vurgulayan Başkan Gökçek, yapımı devam eden Ankara Tema Park’ın dünyanın en büyük temaparkı olduğunadikkat çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, projeyle ilgili şunları söyledi:
“Dünyanın en büyük temaparkı, ANKAPARK; 1 milyon 200 bin metrekare bir alan üzerine kuruluyor. Üzerinde 86 bin metre kapalı alan var. İnşallah 365 gün çalışacakve Ankara turizmine büyük katkı sağlayacak. İlerleme kaydettik, şu anda yüzde 70’lerdeyiz.Şu ana kadar da 800 milyon lira civarında para sarf ettik. Süratle ilerliyor. Dünyanın en büyük dinozor parkı kuruluyor, dünyanın en büyük dinozoru da burada olacak. Ayrıca en büyük fıskiye grupları burada.Büyüklü küçüklü 15 Roller Coasteryer alacak. İnşallah 3 milyon ziyaretçiyle başlayacağız. Hedefimiz 10 milyon ziyaretçi çekmek. Ankara turizmine çok büyük katkı sağlayacak.”


-İNANÇ VE TARİH TURİZMİ…
Başkan Gökçek, Hacı Bayram ve çevresini bir inanç ve tarih müzesi haline getirmek için çalışmalar olacağını belirterek, “İkinci proje inanç ve tarih müzesi. Hacı Bayram’ın arka tarafında yapılacak. Hacı Bayram, bir inanç turizm merkezi haline getirilecek. 20. asrın sonunda ve 21. asrın başındaki teknoloji ile idrak edilebilen ayeti kerimeleri,universal stüdyoları ile halka anlatımı olacak” dedi.

-ANKARA BOĞAZI PROJESİ
Üçüncü büyük projenin “Ankara Boğazı Projesi” olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İmrahor Vadisi’nde 11 kilometrelik proje. Bu projenin planı,Belediye Meclisi’nden geçti. Ufak tefek tadilatlar düşünüyoruz.Bu yıl itibariyle, bu projemize inşallah başlıyoruz. Özellikle projenin sadece kanal kısmını Ankara Büyükşehir Belediyesi yapacak. Vatandaşlar kendi konutlarını yapacağı için çok süratli olarak yürüyecek bir proje olacak. Kanalın etrafında özellikle iki katlı işyerleri olacak. Arka kısımlarda evler bulunacak.Bol miktarda da yeşil alan olacak.”

-KUZEY YILDIZI’NDAKİ CAMİ VE KÜLLİYE HIZLA İLERLİYOR
Başkan Gökçek, Kuzey Yıldızı’ndaki Cami ve Külliye ile etrafındaki konferans salonu inşaatının çok ciddi anlamda ilerlediğini ifade ederek, bu projelerin de önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanacağını anlattı.
Bir önemli projenin Ankara Fuar ve Kongre Merkezi projesi olduğunu bildiren Başkanı Gökçek,“Havaalanı’nın yanında, Akyurt sınırları içerisinde kalıyor. ATO, ASO, TOBB, Esnaf Odaları Birliği ile birlikte yapıyoruz. Bitme konusunda ortaklardan paraların gelmesi lazım. Ama dönüp dolaşıp bizim başımıza kalacak gibi görünüyor. Bu yıl içerisinde başlatmış olacağız” diye konuştu.

-ANKARANIN EN BÜYÜK SIKINTISI STAT… 
Etlik’teyapımı devam eden Osmanlı Aile Yaşam Merkezi’nin de bitirilecek projeler arasında yer aldığını belirten Başkanı Gökçek,diğer önemli projeleri şöyle özetledi:
“Ankara’da en büyük sıkıntılarımızdan biri stat yoksunluğu.Eryaman Stadını yapıyoruz. İhalesini yaptık. Kat karşılığı olacak. İhalesi yapıldı, inşallah 1 ila 1,5 yıl içerisinde Ankara’nın hizmetine girmiş olacak. 15 bin kişilik bir stat olacak. Ayrıca Sayın Bakanımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Muhtemelen 19 Mayıs Stadı’nın, yıkılarak yerine yenisinin yapılmasını amaçlıyoruz. Her konuda olduğu gibi Mimarlar Odası özellikle açmış olduğu davayla Eskişehir Yolu’ndaki mükemmel bir arazide yapılması planlanan statla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ondan dolayı stat ertelendi, muhtemelen tekrar 19 Mayıs Stadı’na dönülerek yapılacak.”

-TOPTANCI HAL TAŞINIYOR
“Toptancı Hal mecburen taşınıyor, Gölbaşı’na taşınıyor.Mevcut Hal, Ankara Adliyesi olacak. Ankara Adliyesi’nin yeri de Ulaşım Merkezi olacak. Dolayısıyla hali taşımamız gerekiyor. Yeni bir proje yaptık. Gölbaşındaki otogarın yanında ikinci el satış yeri diye ayırdığımız bir bölüm vardı. O bölümü Toptancı Hali’ne çevirdik, planı geçirdik. Plan tasdik oldu. Allah nasip ederse 2 ile 3 ay içerisinde ihalesi bitecek. Tahmin ediyorum, 1 yıl içerisinde de Toptancı Hal buraya taşınmış olacak. Çünkü Adliyenin yerinin taşınması gerekiyor.”

-KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ…
“Kentsel dönüşüm projelerimiz olanca hızıyla devam ediyor. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 5 bin 200 konutun ihalesi yapıldı. Büyük bir ekseriyetini vatandaşa teslim ettik. Bu konuda da bu yıl olanca hızımızla devam ediyoruz. Ayrıca orada vaat etmiş olduğumuz mobilya esnafına bir showroomunvar. Kaba inşaatı bitti, şu anda ince işleri devam ediyor. Hem Mamak’a renk kakacak hem de gerçekten mobilyacı esnafını memnun edecek.Aynı şekilde gelecek yıl içerisinde bitmiş olacak.”

-DİKMEN VADİSİ 4-5 ETAP…
“Dikmen vadisi 4. ve 5. Etap bir yılan hikayesine dönmüştü.Biliyorsunuz bir ihale yaptık ve bu ihale neticesinde şu anda arazilerin büyük bir ekseriyetini sattık.Üç parsel kaldı, inşallah o üç parselde de satışlarımız önümüzdeki günlerde devam edecek. Ve artık özel sektör Dikmen Vadisi’ni gerçekleştirmiş olacak.”

-OTOBÜS TERMİNALİ
“Yeni otobüs terminalini, şehir dışına taşımak istiyoruz. Bunun için de yerimiz hazır. Yeni Otobüs Terminali’niNataVega Alışveriş Merkezi’nin kenarında, otobanın kenarında 100 bin metrekarelik bir alan üzerinde özel sektöre ihale ediyoruz. Özel sektör tarafından yapılacak. Yalnız şunun da bilinmesinde fayda var. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen insanlarımız ‘biz buraya nasıl gideceğiz, geleceğiz’ diye düşünmüş olabilirler. Ankara’nın 5 girişine ufak cep terminalleri yapılacak. Bununla beraber aynı anda ihale edeceğiz.Dolayısıyla Ankara’daki otobüs terminalini dışarıya taşıyacağız, Niyetimiz terminal taşındıktan sonra Ulus'taki esnafı mevcut yere taşımak. Yani mevcut olan terminal yerine taşımak ve Ulus Meydanı’nın 3 yıl içinde gerçekleşmesini sağlamak.”

-METROLAR…
“Hükümetinin direkt destek verdiği ve inşallah bu dönemde ihale edeceği Havaalanı Metrosu da önümüzdeki 3 yılın hedefleri arasında. Onun da ümit ediyorum ki bu yıl içerisinde ihalesi biter ve 2. yıl itibariyle de ihale yapıldıktan sonra inşaat başlar.”

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV