banner36

banner35

21 Eylül 2021 Salı

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Hızla Yükseliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 Projelerini Anlattı (2)

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK: “KIZILAY-DİKİMEN VE ETLİK-SIHHIYE ARASINDA 2 TELEFERİK HATTI DAHA YAPACAĞIZ” “KEÇİÖREN İÇİN VİYADÜK SON DERECE ÖNEMLİ. SANATORYUM CADDESİ’NE DOĞRU PROJEMİZ HAZIRLANDI” “TERMAL TESİSLERE DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ. ÖZEL SEKTÖRÜ YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

12 Aralık 2015 Cumartesi 14:48
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 Projelerini Anlattı  (2)
 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 yılında gerçekleştirilecek, projeleri anlatırken, Kızılay-Dikimen ve Etlik-Sıhhıye arasında iki teleferik hattının daha yapılacağını, “Keçiören Viyadüğü Projesi”nin hazırlandığını söyledi.
Başkanlık Makamı’nda düzenlediği basın toplantısında termal tesislere Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin devam edeceğini kaydeden Başkan Gökçek, özel sektörü yatırım yapmaya davet etti.

-DİKMEN-KIZILAY, ETLİK-SIHHİYE TELEFERİK HATTI
Başkan Gökçek, bazı önemli projeleri anlatırken, şöyle dedi:
“Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, Yap-işlet-devret modeliyle iki teleferik daha yapacağız. Birincisi; Dikmen-Kızılay teleferik hattı. Teleferik Dikmen Vadisi’nden geçecek ama Dikmen’in içine de girecek. Bu suretle ciddi bir taşıma kapasitesi söz konusu olacak. Şu anda Şentepe teleferiğimiz çalışıyor ve günde 25 bin yolcu taşıyor. Umduğumuzun çok çok üzerinde oldu. Mükemmel bir taşıma kapasitesi var ve inanılmaz derecede masrafsız, günde 1500 liralık elektrik harcıyor. Artık bütün dünyada tercih edilen bir ulaşım modeli. İkincisi, biliyorsunuz Aşağı Eğlence’ye dev bir şehir hastanesi yapılıyor. Bu hastaneden Sıhhiye’ye bir teleferik hattı düşünüyoruz. İnşallah ikinci teleferiğimiz de bu olacak ve yine bunu da Yap-İşlet-Devret ile yaptıracağız.”

-HACI BAYRAM VE ÇEVRESİ YENİLEME ÇALIŞMALARI
Hacı Bayram Çevresi Yenileme çalışmalarının o bölgede yaklaşık 25-30 civarında konutun hala kamulaştırması tamamlanamadığı için bitirilemediğini belirten Başkan Gökçek açıklamasını şöyle sürdürdü: 
"İnşallah bunlar da bitirilecek ve Hacı Bayram düzenlemesi kökünden bitmiş olacak. Yüzde 95 itibariyle bitti, ama sırf mahkeme kararıyla bitirilemeyen yerler kaldı. Ulus tarihi Kent Merkezi üzerindeki proje çalışmalarımız devam ediyor. Atatürk Heykeli’nin olduğu yeri meydan olarak bırakmak suretiyle oradaki diğer binaların yıkımını temin edip bu suretle Ulus Tarihi Kent Merkezi’ni ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu civarda özellikle Ankara konutlarından, konaklarından oluşan bir tarih yapısı oluşturacağız. Bu projeden bir rant kesinlikle beklenilmiyor. ‘Ankara’nın meydanı yok’ deniyor, Ankara’ya bu anlamda dev bir meydan kazandırmak istiyoruz.” 

-HIDIRLIK-ATIFBEY-İSMETPAŞA KENTSEL DÖNÜŞÜM 
Hıdırlık, Atıfbey ve İsmetpaşa bölgelerinin dönüşümü için kamulaştırmaların hızla sürdürüldüğünü belirten Başkan Gökçek, "Yıkım faaliyetlerinin devam ettiği burada Ankara konakları yapılacak. İki katı kesinlikle geçmeyen tek katlı, iki katlı arazinin konumuna durumuna göre konaklar yapılacak. Bu da özellikle muhafazakar ailelerin tercih edeceği bir bölge, turistik bir bölge olarak ortaya çıkacak" diye konuştu. 

-GÜNEYKENT SOSYAL KONUT PROJESİ
“Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanlığı döneminde de söz verdiği, özellikle Güney Kent yapılması, sosyal konut yapılması konusunda, Maliye Bakanlığımızdan arazilerimizi aldık. Gölbaşı Himmetli bölgesinde dar gelirli vatandaşlarımıza sosyal konut projesine başlayacağız" diye konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, "Yaklaşık 8 milyon metrekare civarında bir alan üzerinde dev bir inşaat alanı olacak. Hem Ankara’mıza renk katacak hem de dar gelirli vatandaşımızın çok ucuz ev alması sağlanmış olacak. Burada da kesinlikle kar düşünmüyoruz, el ele baş başa çıkalım, yeter ki fakir fukara konut sahibi olabilsin istiyoruz” dedi. 

-TERMAL TURİZME DESTEK SÜRECEK
Turizmi destek maksadıyla, Termal tesislere desteği sürdüreceklerini bildiren Başkan Gökçek açıklamalarını şöyle sürdürdü: 
"Özel sektörü mevcut olan termal sular konusunda yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu yatırımlar konusunda altyapıyı Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ücretsiz olarak yapmaya hazırız. Yatırımcı vatandaşın çok ciddi anlamda bir menfaati olacak. Hem normal suyun getirilmesi, hem yolların yapılması ciddi anlamda altyapıda desteğimiz olacak.”

-KEÇİÖREN’E TRAFİĞİ RAHATLATACAK VİYADÜKLÜ YOL" 
Keçiören Metrosu'nun çalışmalarının devam ettiğini, bunun dışında Keçiören trafiğinin rahatlatılması için de Viyadükler üzerinden Samsun Yolu'na bağlanacak bir yol projesi hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Başkan Gökçek, "Keçiören için özellikle trafik açısından viyadük yapılması son derece önemli. Allah kısmet ederse, Sanatoryum Caddesi’ne doğru projemiz hazırlandı. İnşallah bunun da ihalesini yapacağız. Orada Gümüşdere Mahallesi var, Gümüşdere Mahallemiz için kentsel dönüşüm projesi ayarladık. Orada da binalar son derece eski. Vatandaş da zaten kentsel dönüşüm konusunda arzulu, bu kentsel dönüşümle birlikte bu viyadüğü de yapıp trafiği rahatlatacağız” diye kaydetti. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Bursa'da Hangi Mahallelerde Kentsel Dönüşüm Olmalı?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV